Paní Zhang Cuiying při meditačním cvičení Falun Gong.

Zhang Cuiying (Čang Cchuej-jing) je světově uznávaná malířka se spoustou ocenění.Přestože je povahou klidná a plachá osoba, když se doslechla o pronásledování v Číně, které v roce 1999 v Číně začalo, nedalo jí to a po dobu pěti měsíců chodila každý den k čínskému konzulátu v Sydney, kde žila, s dopisem, který čínskou vládu vyzýval, aby s pronásledováním skončila. Marně, místo toho ji čínští úředníci obtěžovali a vyhrožovali u ní doma. Během roku 1999 tedy vycestovala do Pekingu, aby dopis vládě sama doručila. Místo toho však ji a další její přátele při jednom protestu policisté zbili a naložili do autobusu. Podstoupila výslech, při kterém ji opět bili a poté vyhostili zpět do Austrálie. Zhang se však vrátila. Když s dalšími praktikujícími společně jednoho rána prováděla poklidné meditační cvičení, opět ji zbili a tentokrát uvěznili.

Když v roce 1999 chodila k čínskému konzulátu v Sydney, čínští vládní úředníci se snažili Zhang Cuiying, zastrašit – neustále ji prořezávali pneumatiky u auta, rozbíjeli jeho skla nebo jí položili mrtvou zakrvácenou kočku před dveře domu.

Během svého věznění musela spát na studené cementové podlaze a na přikrytí měla jen plesnivou deku. „Zavřeli mě do cely plné vrahů, duševně narušených mužů a drogových dealerů, kteří čekali na popravu a kteří mi různě vyhrožovali, bylo to velmi ponižující. Když jsem se převlékala nebo sprchovala, tak se na mě všichni dívali. Toto je pro ženu nejvíce urážlivé. Dokonce i teď, když o tom přemýšlím, se celá chvěji. To plně odhaluje zlověstnou povahu Čínské komunistické strany,“ popisuje průběh svého věznění paní Cuiying.

Policie se různými prostředky snažila, aby ji zbavili australského občanství, avšak neúspěšně. Po pár měsících ji tedy posadili zpět do letadla do Sydney. Avšak rozhodla se, že opět pojede do Číny: „Celá moje rodina žije v Číně, musela jsem jet za nimi. Zvlášť když jsem se dozvěděla, že se v Pekingu plánuje velká politická konference, chtěla jsem je zkusit znovu požádat, aby skončili s tímto barbarským pronásledováním,“ vysvětluje Zhang svoje rozhodnutí. Tentokrát však byla zatčena přímo na pekingském letišti s komentářem, že tentokrát bude trpět tak moc, že bude chtít zemřít. Uvěznili ji v záchytném středisku v Shenzhenu, kde měla zákaz kontaktu s okolním světem.

Během jejího věznění byli vysláni čínští špioni v Austrálii, kteří hlídkovali okolo jejího domu, kde bydlela i její dcera a v domě zvonily výhrůžné telefonáty. Lidé se o tom, kde se Zhang nacházela, dozvěděli jen díky jedné propuštěné vězeňkyni, která informovala jejího manžela a australský konzulát v Pekingu. Nakonec byla po osmi měsících na konci října roku 2000 díky apelům ze strany australské vlády propuštěna.

Zhang popisuje průběh svého pobytu ve vězení

Ostatní kriminálníci dostali pitnou vodu a jídlo, avšak ona byla nucena pít vodu z toalety a prosit o zbytky ostatní. Musela spát na podlaze, bylo velmi horko, asi 40 stupňů, po celém těle se ji udělaly krvavé hnisavé hrbolky, bolestí se celá svíjela. Během dne musela společně s ostatními přes deset hodin zdobit různé čínské výrobky na export do zahraničí, jako náhrdelníky, vánoční lampy či vyšívat košile. Když přišla návštěva, všechno museli ukrýt. Ostatní vězni byli vyzváni, aby Zhang fyzicky mučili, přičemž byli pod neustálým dohledem kamery. Ten, kdo jí mučil nejvíce, byl odměněn.

„Musela jsem nosit řetězy a okovy na nohách, které vážily přes 30 kg a byly neustále těsnější, až se mi zařezávaly do masa. Držela jsem tedy přes 50 dní protestní hladovku, během které jsem měla po celý čas závratě. Přišel se na mě podívat sám velitel stráží a s komentářem: ´Chcípni, jsi horší jak pes!´ mě začal spolu s ostatními strážci mlátit. Všude jsem měla modřiny. Jednou jsem napsala zubní pastou na své tričko: ´Zlý Jiang Zemin (bývalý předseda komunistické strany, který inicioval kampaň na potlačení Falun Gongu – pozn. red.) bude historií odsouzen jako zločinec´. Když to strážci uviděli, sundali mi oblečení a musela jsem neustále stát před kamerou, kterou mě kdykoliv mohl jakýkoliv strážce sledovat.“

To, co Zhang sdílela, je však jen špička ledovce. „Mnoho uvězněných praktikujících Falun Gongu, kteří byli čínskými občany, však zažili mnohem horší věci. Ženy, které nepodepsaly prohlášení, na kterém stálo, že dobrovolně přestanou praktikovat Falun Gong, byly vysvlečeny a hozeny do mužských cel, kde byli kriminálníci, kteří je znásilňovali. Nebo matka se svým osmiletým dítětem byli umučeni k smrti,“ říká Cuiying.

Je nebezpečné říci vnějšímu světu o tom, co se děje v Číně. Trest je srovnatelný s odhalením státního tajemství. Navzdory tomu jsou svědkové, kteří vypovídají o tom, jak lidé byli na náměstí zaživa upáleni nebo byli taženi za motocykly, dokud nebyli mrtví, popisuje Zhang.

Nejzajímavější videa

  • Seznámení s cvičením Falun Gong Seznámení s cvičením Falun Gong
  • Pronásledování Falun Gongu - Krátký film Pronásledování Falun Gongu - Krátký film
  • Anastasia Lin - obhájkyně lidských práv Anastasia Lin - obhájkyně lidských práv

Více videí

Sledujte dění kolem Falun Gongu
na sociálních sítích