Díky své ohromné popularitě a víře v tradiční morální hodnoty pravdivosti, soucitu a snášenlivosti upadla kultivační praxe Falun Gong (Falun Dafa) v nemilost některých vysoce postavených členů čínské komunistické strany. Systematicky plánované útoky na praxi se začaly v Číně objevovat už koncem roku 1994, až nakonec v roce 1999 spustil bývalý vůdce strany Jiang Zemin (Ťiang Ce-min) nevídané pronásledování mírumilovné skupiny lidí vlastní země. Dokumentární filmy níže odhalují pronásledování Falun Gongu a také povahu čínské komunistické strany v kontrastu s univerzálními lidskými hodnotami. Všechny tyto snímky získaly ocenění na mnoha filmových festivalech.

Některé filmy s českými titulky lze zhlédnout přes on-line videopůjčovnu za symbolický poplatek, který umožní tvůrcům filmů pokračovat v další práci. Pokud máte zájem o jejich veřejnou projekci, prosím, kontaktujte Veroniku Sunovou z LPBH, z. s. , tel.: 721 742 071

Seznam:

Dopis z tábora Ma-san-ťia

Žena z Oregonu objeví v dekoracích na Halloween, které před lety koupila v místním obchodě, dopis od čínského disidenta volající o pomoc. Její příběh se rychle šíří po internetu, dostává se na titulní stránky novin a nakonec vyústí v uzavření systému čínských táborů nucených prací. Zpráva pronikne čínským firewall a najde ji i autor dopisu, Sun Yi. Bývalý čínský vězeň, který byl mučen v nechvalně známém táboře Masanjia, protože se odmítl vzdát své víry, se nyní obává o svůj život a bezpečí své rodiny. Navzdory tomu je odhodlán odhalit zvěrstva páchaná čínským režimem, a to za jakoukoliv cenu. Režisér a nositel Peabodyho ceny Leon Lee se spojí s autorem dopisu a začnou spolupracovat na tvorbě filmu. Po školení přes skype začne Sun Yin natáčet skrytou kamerou detaily své trýznivé minulosti, zatímco policie je mu stále v patách. Film ukazuje Čínu, jako hrůzu nahánějící policejní stát, očima politického vězně. Dopis z Masanjia ukazuje, jak odvážné činny inženýra v Číně a matky v USA vedly k významným změnám na druhé straně světa.

Trailer:
Nabízíme školní projekce zdarma.

Dokumentární (IMDB, ČSFD)
(v anglickém originále Letter from Masanjia, anglicky, čínsky, s českými titulky)
Režie: Leon Lee
Ocenění: https://www.letterfrommasanjia.com/awards/
(Kanada, 2018, 76 min.)

SVĚDOMÍ ČÍNY: Příběh Kao Č‘-šenga

Narodil se v jeskyni, kde čas určují pouze hvězdy. Kao Č‘-Šeng překonal na cestě k tomu, aby se stal jedním z nejlepších právníků v Číně, nesmírné útrapy. Lidé ho nazývají „Svědomí Číny“, ale v očích komunistické strany zachází jeho snaha o spravedlnost až příliš daleko. Když si dovolí promluvit o zakázaném tématu porušování lidských práv, je unesen a mučen. Tajná policie drží jeho ženu a děti jako rukojmí. V srdceryvném dilematu si Kao musí vybrat mezi celoživotním hledáním spravedlnosti a láskou k rodině. Příběh o týrání, odvaze a soucitu. Film, který by si neměl nechat ujít nikdo, kdo se chce dozvědět víc o napětí bublajícím pod povrchem dnešní Číny, nebo poznat jednoho z nejvýznamnějších bojovníků za svobodu naší doby.

Trailer:
Dokumentární (IMDB, ČSFD)
Scénář, režie, produkce: Wenjing Ma
Hrají: Gao Zhisheng (Kao Č‘-šeng), Edward McMillan-Scott, Dr. Manfred Nowak
Hudba: Fabio Emma
(USA, 2013, NTD, 72 min.)

SVOBODNÁ ČÍNA: Odvaha věřit

Mezinárodními cenami ověnčený dokument Michaela Perlmana SVOBODNÁ ČÍNA: Odvaha věřit odhaluje na dramatickém příběhu dvou lidí každodenní realitu současné Číny. Hlavními postavami jsou bývalá členka komunistické strany a čínsko-americký podnikatel. Oba hrdinové filmu zakusili na vlastní kůži mučení v čínských pracovních táborech a věznicích za to, že se odmítli vzdát svého přesvědčení následovat duchovní závazek pravdivosti, soucitu a tolerance.

Trailer:
Dokumentární (IMDB, ČSFD)
Free China: The Courage to Believe
Scénář: Kean Wong
Režie: Michael Perlman
Hrají: Jennifer Ceng, Charles Lee, David Kilgour, Chris Smith, Ethan Gutmann
Hudba: Tony Chen
(USA, 2011, Michael Perlman, 53 min.)

Avenues of Escape (Cestu úniku)

Dlouhá léta pronásledování praktikujících Falun Gongu v Číně za sebou zanechala tisíce obětí. Životy tří žen se propojily tím, že se vydaly na nebezpečnou cestu za svobodou. „Vyzbrojeny“ pouze mapou a touhou po spravedlnosti se musely při útěku před zatčením v komunistické Číně spolehnout na svou bystrost, odvahu a soucit cizinců. Zůstat v Číně by znamenalo jistou smrt, ale ani útěk neskýtá žádnou záruku…

Trailer:
Dokumentární (IMDB, ČSFD)
Produkce: Flying Cloud
Režie, scénář: Leon Lee
Hrají: Crystal Chen, Tian Jing, Cai Jing In
Hudba: Michael Richard Plowman
(Kanada, 2017, Leon Lee, 65-72 min.)

Harvested Alive

Jako lékař zasvětil Zhiyuan Wang 30 let svého života zachraňování lidských životů. Nikdy by ho nenapadlo, že by mohl strávit dalších deset let vyšetřováním toho, jak čínští lékaři berou život nevinným lidem.

Tento dokument odhaluje síť orgánových loupeží v Číně. Tyto zločiny proti lidskosti se ve velké měřítku rozmohly po příkazu bývalého vůdce Číny, Jiang Zemina, po jeho spuštění pronásledování praktikujících Falun Gongu.

Celý film online:
Dokumentární
Produkce: Jun Li, Simone
Režie: Jun li
Hudba: Tony Chen, Yiming Li
(USA, 2016, 63 min.)

The Bleeding Edge

Jeden z techniků západní společnosti trpí poruchou srdce. V Číně, kde se od roku 2000 prudce rozvíjí transplantační průmysl, podstoupí transplantaci srdce od neznámého dárce. Po operaci začíná pátrat po totožnosti dárce orgánu. Věci se začínají komplikovat ve chvíli, kdy se dostává příliš blízko sítě zprostředkovatelů transplantací, napojené na vězeňský systém a vojenské nemocnice. Začíná nebezpečná hra o život ženy, která se má stát další obětí zločinné sítě, a také hra o jeho vlastní vykoupení.

Trailer:
Thriller (IMDB, ČSFD)
Produkce: Flying Cloud
Režie: Leon Lee
Scénář: Leon Lee, Drew Parker
Hrají: Alex Duncan, Curtis Lum, Melody B. Choi, Anastasia Lin
Hudba: Daryl Bennett
(Kanada, 2016, Leon Lee, 90 min.)

Hard to believe: Těžko uvěřitelné

DĚLO SE TO I V MINULOSTI: Vlády vraždící své vlastní občany kvůli jejich duchovnímu či politickému přesvědčení. Ale ještě nikdy se to neodehrávalo takovýmto způsobem.

Podobné události se dějí tak často, že svět už jim nevěnuje vždy pozornost. Je však možné, že důvodem, proč se na to média tentokrát nezaměřují, je ekonomický vliv? Je těžko uvěřitelné, že doktoři rozřežou nevinné lidi kvůli prodeji jejich orgánů. A je takřka neuvěřitelné, že významná média to neprošetřují. Ale přihodilo se to už desítkám tisíc lidí a dalším se to možná stále děje.

HARD TO BELIEVE: Těžko uvěřitelné je dokument zabývající se problematikou násilných odběrů orgánů čínským vězňům svědomí a jak na to (ne)reaguje okolní svět. Film pochází z dílny Swoop Films, dvojnásobného držitele ceny Emmy, režiséra a producenta Kena Stonea, a Irene Silber.

Trailer:
Dokumentární (IMDB, ČSFD)
Produkce: Swoop Films
Režie: Ken Stone, Irene Silber
Hrají: Anthony Archer, Ethan Gutmann, David Matas
Hudba: Daryl Bennett
(USA/GB, 2015, Ken Stone, Irene Silber, 56 min.)

Člověk na prodej / Human Harvest

Po stopách ilegálního obchodu s lidskými orgány v Číně… Jak je možné, že země, která do roku 2010 neměla vlastní systém dárců, se stala místem, kam všichni jezdili za transplantacemi orgánů, které nikde jinde nebyly k dispozici? Mnoho let Čínská lidová republika tvrdila, že tyto orgány pocházejí od popravených vězňů. Když ale odborníci porovnali počet provedených transplantací s počtem popravených, objevili obrovské nesrovnalosti. Přesto Čína zůstávala jediným místem na světě, kde jste mohli absolvovat transplantaci srdce nebo plic už po týdnu od objednání. Odkud všechny tyto transplantáty pocházely? Několikrát oceněný dokument ukazuje, že většina rychle dodaných orgánů pocházela od lidí z hnutí praktikujících Falun Gong zabitých na objednávku.

Trailer:
Dokumentární (IMDB, ČSFD)
Produkce: Flying Cloud
Režie, scénář: Leon Lee
Hudba: Daryl Bennett
(Kanada, 2017, Leon Lee, 52-66 min.)

Nejzajímavější videa

  • Seznámení s cvičením Falun Gong Seznámení s cvičením Falun Gong
  • Pronásledování Falun Gongu - Krátký film Pronásledování Falun Gongu - Krátký film
  • Anastasia Lin - obhájkyně lidských práv Anastasia Lin - obhájkyně lidských práv

Více videí

Sledujte dění kolem Falun Gongu
na sociálních sítích